Ak budeme hovoriť o správnom výbere veľkosti, tak sa integrálne prilby, od tých iných, v podstate, veľmi nelíšia. Pravidlá sú totiž pri všetkých prilbách rovnaké. Nesmú tlačiť, no ani lietať zo strany na stranu, nesmú byť príliš ťažké, no na druhej strane ani ľahké. Pri výbere vhodnej integrálnej prilby, však predsa len, niekoľko nepísaných výnimiek platí. Poďme sa teda pozrieť na to, ako vybrať správnu veľkosť prilby, ale aj na to, ako ešte v predajni zistiť, či vám prilba sedí ako uliata.
Vezmite centimeter a hor sa kupovať prilbu
V každej predajni, ale aj v online obchodoch s prilbami, nájdete tabuľku veľkostí. Na nej je presne uvedené to, aký rozmer prilby bude sedieť vám. Údaje sú uvádzane v centimetroch a následne priradené ku konkrétnym číslam, teda od XS až po XXL.
Údaj v centimetroch, hovorí o obvode vašej hlavy. Otázkou však je, kde si hlavu odmerať. Vezmite centimeter a omotajte si ho okolo čela. Snažte sa to urobiť tak, aby sa centimeter nachádzal presne uprostred. Ak máte husté vlasy, urobte si drdol na vrchole hlavy a merajte až potom. Verte, že aj jeden centimeter dokáže urobiť veľa.
V čom sú integrálne prilby iné
Hlavný rozdiel spočíva v tom, že integrálna prilba zakrýva celú vašu hlavu, tvár a aj bradu. Pri skúšaní v obchode, si preto všímajte aj to, či vám sedí na ostatných častiach hlavy, ako je čelo, teda hlavne na brade.
Pozor na nedokonalosti na vašej hlave
Pri výbere vhodnej integrálnej prilby berte do úvahy aj nedokonalosti na vašej hlave. Niekto má malú vypuklinu na temene, niekto má zas príliš výraznú bradu. Niektorí ľudia môžu byť aj citliví na konkrétne body na hlave. Prilbu si preto vždy dôkladne vysúšajte. Pozerajte na to, aby vám na hlave sedela pevne. Nesmie vás však nikde tlačiť a už vonkoncom bolieť. Dôležitá je aj váha. Čím ťažšia, tým väčší odpor pri jazde a tým i nepohodlnejšia jazda. Ideálna váha, sú maximálne tri kilogramy.