Pokládkou zámkovej dlažby sa zrejme už zaoberal každý majiteľ rodinného domu a vďaka širokej škále výhod jej patria v priečkach obľúbenosti popredné priečky. V procese realizácie pokládky zámkovej dlažby dochádza k spájaniu viacerých komponentov a mierne nadnesene by sme ju mohli označiť ako akúsi stavebnicu pre dospelých. Takýto povrch je teda možné v čase rozoberať, vyčistiť škáry, vyplniť po čase vzniknuté priehlbiny či dokonca vymeniť poškodené dlaždice za nové. Povrch teda ostane v čase rovnaký a na prvý pohľad bude vyzerať tak, ako keby bola pokládka zámkovej dlažby realizovaná len pred niekoľkými dňami.
Ako pristupovať k práci, aby bola pokládka zámkovej dlažby čo najlepšia
Už v procese pokládky zámkovej dlažby je však nutné dodržať viacero zásad. Pokiaľ ich domáci majster neodsunie na vedľajšiu koľaj a bude sa nimi pri práci aj náležite riadiť, zámková dlažba teda s najväčšou pravdepodobnosťou vydrží v požadovanom stave čo najdlhšie. Nezanedbávajte teda jednotlivé skutočnosti a venujte pokládke čo najväčšiu dávku precíznosti. Robíte to predsa pre seba a pre vašu záhradu tak, aby ste sa pri posedení na dvore cítili čo najlepšie vy i vaša návšteva. Základom pokládky zámkovej dlažby je dostatočná príprava podložia a tento povrch by mal byť dostatočne stabilný a znemožňovať zdržiavať sa dažďovej vode v týchto priestoroch.
Zhutnenie podkladovej vrstvy má teda zásadný vplyv na celkový výsledok a nikdy by ste nemali tento priestor zhutniť v rovnakom smere. Ideálne je zhutniť priečne i pozdĺžne a tento proces je podľa odborníkov vhodné opakovať aspoň 5-krát. Rozhodne sa teda neponáhľajte, nie je totižto kam. Správna pokládka zámkovej dlažby vyžaduje to, aby už táto zhutňovaná podkladová vrstva bola v sklone, ktorý dokáže odvádzať dažďovú vodu. Dlažba už len tento povrch kopíruje a v ďalších etapách by určite nemalo dochádzať k zmene tohto sklonu. V procese zhutňovania je následne veľmi dôležité, aby nedochádzalo k tvorbe nežiadúcich rýh a táto komplikácia sa dá odstrániť nasadením gumenej podložky na vibračnú dosku. Ak teda budete realizovať pokládku dlažby po prvý raz, nezabudnite nechať medzi dlaždicami medzery pre aplikáciu škárovacieho materiálu. Ak medzery nebudú dostatočne vyplnené, dlaždice sa budú pri zaťažení pohybovať a ich hrany sa budú poškodzovať.
Pre viac informácií kliknite na webovú stránku http://exterierstav.sk/.