V prípade, ak vyberáme správnu prilbu na motorku, jej cena je síce podstatným faktorom, ale určite nie jediným. Rovnako do pozornosti nekladieme len dizajn, ale hlavne komfort, výbavu a to najdôležitejšie- bezpečie. Súčasná helma na motorku už disponuje mnohými vymoženosťami a takisto pomerne širokou ponukou z rôznych kategórií. Ako sa v tom teda vo všeobecnosti vyznať?
Pri výbere je potrebné zohľadniť hneď niekoľko základných parametrov.
V prvom rade bezpečnosť. Overené, testované a tým pádom dostatočne spoľahlivé prilby disponujú certifikátom ECE 22.05 na základe európskych predpisov. Toto označenie značí, že prešla tkzv homologizáciou a je určená pre bezpečné použitie na našich cestách, rovnako tak aj na pretrekárskych okruhoch.
Primárnu úlohu pri výbere zohráva samozrejme aj to, aby sme vybrali správnu veľkosť. Teda aby prilba na našej hlave sedela presne tak, ako má. Mala by klásť mierny odpor pri jej nasadzovaní na hlavu, respektíve je vhodné, ak je trochu tesnejšia, no bez vyvíjania tlaku. Tlak celkovo nie je vítaný ani na spánkoch a čele. Čiže je dôležité, aby nebola voľná, na druhej strane však nesmie byť tesná do takej miery, aby sme v nej cítili tlak a mali nutkanie dať ju z hlavy dole až o pár minút.
Ako už bolo spomenuté, do pozornosti treba brať aj jej komfort a výbavu. A to konkrétne v zmysle dostupných funkcií ako napr. kvalitnej ventilácie a odvetrávania. Žiadaným je takisto ochrana pred slnkom, dažďom a chladom. Proti slnku náš zrak spoľahlivo ochráni integrovaná clona. Požadovaným doplnok sa ale stáva aj možnosť nainštalovať intercom, teda komunikačné zariadenie. Výhodou je aj vymeniteľná vložka, ktorú je možné vybrať a následne zakaždým vyprať.
Na záver je dôležité vybrať správny typ prilby, čo sa prispôsobí našej motorke a našej jazde. V tomto smere poznáme otvorenú alebo naopak uzavretú, čiže intergrálnu prilbu. Skvelým kompromis je vyklápacia a špeciálnu kategóriu tvorí enduro a motokros.