Zimné záhrady nie sú prednostne určené na to, aby sa v nich pestovali rastliny. Ak však máte u seba doma takýto poklad, bolo by hriechom tento priestor nenaplniť zeleňou. Ja som tak urobila a môžem povedať, že naša zimná záhrada nabrala úplne iný dych. Taktiež môžem určte s pokojným svedomím povedať i to, že nabrala omnoho lepší dych. Ak chcete tento priestor skrášliť rastlinami i vy, dajte si na nich pozor hlavne v zime. Aby ich totiž sklo dostatočne ochránilo, musí byť záhrada prevedená správne.
Teplomilné druhy neznesú ani pokles teplôt
Ja v našej zimnej záhrade pestujem hlavne také druhy, ktoré pochádzajú z teplých krajov, teda inak povedané, teplomilné rastliny. Napríklad pre taký banánovník, je smrteľná aj teplota pod desať stupňov. Pokiaľ by ste chcel vo svojej zimnej záhrade taktiež pestovať rastliny, ktoré potrebujú k životu teplo, musíte si dávať extrémny pozor na pokles teplôt v zime. Chlad dokáže uškodiť aj omnoho menej exotickým druhom, napríklad takým fialkám.
Vykurovať či nevykurovať
Teplo v zimnej záhrade môžete udržať dvoma spôsobmi. Prvým je to, že ju budete vykurovať počas celej zimy. Asi ste i sami prišli na to, že to nie je úplne najekonomickejšie riešenie. Navyše, ak by ste v presklenom priestore začali kúriť, mali by ste problém s rosením skiel. Nie je to len estetická vada, ale hlavne praktická. Nazrážaná vlhkosť vedie k vzniku plesní, a tie zas ku koncu vašej záhrady. Omnoho výhodnejšie je, ak záhradu postavíte tak, aby si dokázala teplo vyrábať sama. Základom je dostatočne hrubé sklo, kvalitná konštrukcia, do ktorej bude osadené a taktiež svetová strana, na ktorú bude zimná záhrada orientovaná. Ideálny je juh, poprípade západ. Severná strana je vyslovene nevhodná a na východe veľa tepla nevyrobíte taktiež. Južná a západná strana navyše poskytne rastlinám dostatok svetla aj v zimnom období takže ak máte takú možnosť, tak stavajte práve na týchto stranách vášho domu.